Pierścionek zaręczynowy – ile karatów powinien mieć?

pierścionek zaręczynowy ile karatów

Pierścionek zaręczynowy – ile karatów powinien mieć?

Zaręczyny to szczególny i symboliczny moment, który wiele osób zapamięta na zawsze, podobnie jak ślub. Jego przypomnieniem jest właśnie pierścionek zaręczynowy, który reprezentuje chęć spędzenia z wybranką serca reszty życia. Pojawiają się pytania o wygląd pierścionka, to z jakiego materiału ma być wykonany, jak również, co oczywiste, ile będzie kosztował. Czy jest jakakolwiek zasada, która mówi o tym, jaki powinien być pierścionek zaręczony, ile karatów powinien mieć i jakiego typu kamień szlachetny? Nie, ale warto wiedzieć, jak karaty w ogóle się klasyfikuje.

Pierścionek zaręczynowy – ile karatów oznaczono na biżuterii?

Na początku wyjaśnijmy, czym jest karat. Oznaczony na biżuterii zwykle cyfrą i literką K, karat to określenie czystości stopu. Innymi słowy zawartości złota w stopie. 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. 24-karatowe złoto, to złoto czyste, jednak po pierwsze jest rzadko spotykane, a po drugie nie jest specjalnie użytkowe. Dlaczego? Złoto jest miękkim i delikatnym kruszcem, dlatego domieszka metali nie jest niczym złym, bo podnosi wartość użytkową tworzonej z niego biżuterii. Poza powodami praktycznymi przekłada się to też na cenę. Czyste złoto wyniosłoby o wiele więcej.

Pierścionek zaręczynowy – ile karatów ma zazwyczaj?

Zawartość złota w stopach używanych do produkcji pierścionków zaręczynowych może być różna, ale zazwyczaj mieści się między 33%, a około 96%. Jak wygląda to na oznaczeniach widocznych na biżuterii?

  • 24-karatowe – próba 1000 – oznaczana jako 24 K bądź 1000
  • 23-karatowe – próba 958 – oznaczana jako 23 K bądź 0,958
  • 22-karatowe – próba 916 – oznaczana jako 22 K bądź 0,916
  • 18-karatowe – próba 750 – oznaczana jako 18 K bądź 0,750 (to właśnie takie złoto wykorzystujemy w większości pierścionków zaręczynowych oraz w wyrobach Parioli)
  • 14-karatowe – próba 585 – oznaczana jako 14 K bądź 0,585 ( Również wykonujemy z tej próby pierścionki zaręczynowe jak i wyroby Parioli )
  • 12-karatowe – próba 500 – oznaczana jako 12 K bądź 0,500
  • 10-karatowe – próba 417 – oznaczana jako 10 K bądź 0,417
  • 9-karatowe – próba 375 – oznaczana jako 9 K bądź 0,375
  • 8-karatowe – próba 333 – oznaczana jako 8 K bądź 0,333

Kiedy kupujemy pierścionek zaręczynowy, próba złota czyli zawartość czystego złota w wyrobie jest pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę , ale warto również zwrócić uwagę na inne cechy. Np. na kolor pierścionka, bowiem w zależności od tego, jaką domieszkę innego metalu dodamy do czystego złota, efekt finalny wpłynie to na kolor uzyskanego stopu. Różowy odcień to zasługa miedzi. Pallad i nikiel to odcień biały, a rod to jest pokrywa galwaniczna wyjątkowo biała lub czarna. Natomiast warto pamiętać, że jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy, to ile karatów ma końcowy wyrób, bezpośrednio wpływa na prędkość z jaką zacznie pokrywać się tlenkiem zawartych metali czyli nalotem. Im więcej złota, tym ten proces rozpocznie się później. Nie wykonujemy wyrobów w próbie poniżej 585 i stanowczo odradzamy zakup wyrobów w tak niskiej próbie ze względu na bardzo szybkie pokrywanie się nalotem, bardzo dużą kruchość wyrobu oraz kosztowne naprawy. Sklep z ekskluzywną biżuterią nie może na to pozwolić.

Pierścionek zaręczynowy – ile karatów wystarczy?

Na to pytanie najprościej będzie odpowiedzieć czysto technicznie. Im więcej karatów, tym większa trwałość, jednak powyżej pewnego pułapu wartość użytkowa spada. Oferowane przez nas pierścionki z 18-karatowego złota jak i też z 14 karatowego przetrwają lata, nie uczulają gdyż używamy stopów atestowanych przez akredytowane laboratoria i wygodnie się je nosi . Złoto jest tylko jednym z elementów wpływających na ostateczny kształt pierścionka, choć jest go oczywiście najwięcej. Jednak równie bardzo istotny jest projekt samej biżuterii zaprojektowanej , bardzo istotny jest również wybrany kamień szlachetny który zostanie oprawiony w wymarzonym pierścionku zaręczynowym.