Ile powinny kosztować obrączki?

Ile powinny kosztować obrączki?

Tematy wokół ślubu i wesela zawsze zawierają w sobie pewien aspekt finansowy, więc nie inaczej jest w przypadku obrączek. Bo jednak gest jest ważny, ale najważniejsze, żeby wyglądały dobrze i były dobrej jakości. W końcu mają zostać z nami na lata. Czy więc istnieje coś takiego jak zbyt tania lub za droga obrączka? Spójrzmy na to pod względem czysto technicznym.

Zakup obrączki wiąże się z pewnymi kosztami, jednak nie jest to nieuzasadnione. Oczywiście, że płacimy za projekt i wykonanie, jednak tu istotne są same aspekty techniczne. Czyste złoto ma 24 karaty. Czy to oznacza, że obrączka z tego złota będzie najdroższa? Pewnie tak, ale nie będzie najlepsza, bo czyste złoto jest niesamowicie miękkie i delikatne. To przełoży się na krótką żywotność biżuterii, którą – w tym przypadku – mamy nosić przecież każdego dnia! Dlatego zazwyczaj spotyka się 18-karatowe pierścionki z domieszką innych metali, co sprawia, że takie obrączki są wytrzymałe i jakościowe, dzięki czemu zostaną z nami przez lata. Podobnie jest oczywiście z tańszymi obrączkami 14-karatowymi. Pod żadnym pozorem nie dajmy sobie zawrócić w głowie ceną – i to dotyczy obu skrajności:

  • Jeśli obrączka jest bardzo droga, należy sprawdzić, czy jest również wytrzymała
  • Jeśli jest bardzo tania, to prawdopodobnie nie jest w ogóle wytrzymała

Oczywiście przy wyborze kierujemy się często budżetem, a nie tylko wartością wizualną, jednak zawsze należy sprawdzać specyfikację. Jeśli zaś chodzi o budżet, to tutaj ceny rozpięte są w dosyć konkretnych widełkach, które wynikają z określonych aspektów wykonawczych. Mamy więc liczbę karatów, rodzaj domieszki metalu, jak również dodatki w postaci kamieni szlachetnych.

Cennik obrączek 2021

To zasadnicze pytanie, na które w pewnym momencie trzeba odpowiedzieć – ile kosztują obrączki ślubne – 2021 rok nie różni się tutaj od poprzednich, bo nic nie wskazuje na to, że ludzie przestaną się ze sobą żenić, choć faktycznie pandemia odsunęła w czasie sporo ceremonii. Obrączki dobrej jakości zasadniczo kosztują od ok. 2500 złotych do nawet blisko 10 czy nawet kilkunastu tysięcy. Tak naprawdę górny limit nie istnieje, bo oprócz samego złota mamy do czynienia z diamentami rozmaitej wielkości i rodzaju. To wszystko wpływa na koszt pierścionka, nie mówiąc już o dodatkowej opłacie „za logo”, jeśli biżuterię kupujemy w popularnym salonie jubilerskim.

Czy można łatwo stwierdzić, ile powinny kosztować obrączki?

Kiedy już wiemy, że obrączka jest wytrzymała i jakościowa, a cena wciąż wydaje nam się za wysoka, to warto przemyśleć sprawę na spokojnie. W końcu obrączki ślubne kupujemy w życiu raczej raz, a przynajmniej z taką myślą podchodzimy do zakupu, że będą to obrączki w naszym życiu ostatnie. W związku z tym, najlepiej, żeby obrączka spełniała nasze wyobrażenia. Parioli wykonuje również obrączki według projektu Klienta i wówczas można skonsultować, z jakich komponentów mają zostać wykonane, co oczywiście przekłada się na cenę. Jeśli zamysł jest wykonany, to droższa wersja po prostu nie ma sensu.

Kwestia wykończenia

Obecnie powraca się do klasycznych projektów obrączek ślubnych, a to oznacza, że projekty same w sobie są prostsze i mniej fantazyjne, niż niektóre nowoczesne, które można spotkać na rynku. To również przekłada się na cenę, bowiem zdecydowanie łatwiej wykonać pierścionek bez dodatkowych ornamentów czy osadzonych diamentów. Możemy więc znaleźć się w sytuacji, kiedy jakościowy, solidny pierścionek o prostym wzorze, jest lepszym wyborem, niż droższy, opatrzony skomplikowanymi zdobieniami.