Czy obrączki ślubne muszą być takie same?

czy obrączki mogą być różne

Czy obrączki ślubne muszą być takie same?

Wszystkim, którzy biorą ślub, zależy na tym, żeby wszystko było idealne. Od miejsca przez stroje i wybraną oprawę muzyczną po sprawną pracę wynajętych fotografów i oczywiście obrączki. Choć tu bardziej o to, żeby świadek na pewno miał je ze sobą. Ale czy tylko o to? A co z tym, jak one same wyglądają? W końcu będziemy je nosić na serdecznym palcu przez lata. Czy koniecznie muszą wyglądać tak samo?

Nie bez powodu mówi się o ukochanej osobie per „moja druga połówka”. Przywykliśmy do określania związków jako pewnej nierozerwalnej jedności, a jednym z pieczętujących je symboli są właśnie ślubne obrączki – klasycznie wykonane w prostym stylu z żółtego złota. Pytanie o to, czy obrączki ślubne muszą być takie same, nie odnosi się oczywiście do rozmiaru, bo ten z przyczyn naturalnych będzie inny, ale do stylu, w jakim są wykonane. Czy to możliwe, żeby Panna Młoda miała na palcu inny pierścionek niż Pan Młody? Jak będzie postrzegany taki ruch? Czy to na pewno w dobrym guście? I co właściwie oznaczają pierścionki, że miałyby być takie same?

Czy obrączki mogą być różne? Jak najbardziej

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to fakt, o którym wiele osób zdaje się zapominać: pierścionki różnego rodzaju, w tym obrączki ślubne, są przedmiotami użytkowymi i ozdobnymi. To oznacza, że przede wszystkim służą nam, są dla nas, a nie odwrotnie. Dlaczego często grawer występuje wewnątrz obrączek, a nie na zewnątrz? Bo jest sprawą prywatną. Najważniejsze, żeby były symbolem, o którym my wiemy, nie mają być manifestem dla całego świata – gdyby ich kształt był ważny, to nie miałoby znaczenia, na którym palcu je nosimy, a przecież to właśnie to jest wyróżnikiem obrączki! Żartobliwie można powiedzieć, że różne pierścionki mogą być pięknym symbolem pierwszego ważnego pójścia na kompromis.

Dlatego, jeśli Panna Młoda uważa, że lepiej do codziennych stylizacji będzie pasować obrączka z charakterystycznym zdobieniem, a Pan Młody woli prostą, szeroką obrączkę w stylu minimalistycznym, to nie ma żadnych przeciwwskazań. Żyjemy w czasach, w których swobodnie możemy zawrzeć ślub cywilny w niemal dowolnym miejscu, jeśli tylko wniesiemy w urzędzie dodatkową opłatę. W związku z tym właściwie wszystkie aspekty ślubu mogą być personalizowane, włącznie z przemowami narzeczonych. Dlatego, myśląc o tym, czy obrączki ślubne muszą być takie same, łatwo poprzez analogię dojść do wniosku, że niekoniecznie. Choć oczywiście jest to wyłącznie kwestia gustu i tego, co odpowiada Parze Młodej. Nie jest to w każdym razie ustalone prawnie.