
15 mar Czy obrączki muszą być ze złota?
Pytanie o to, czy obrączki muszą być ze złota, zadawane jest regularnie. Jak jednak wygląda ta sytuacja i czy tradycyjne, żółte złoto to jedyne na co możemy liczyć w zakresie obrączek ślubnych? Co jest istotne w materiale, z jakiego wykonana jest biżuteria i dlaczego przesadna ilość szlachetnego kruszcu nie jest optymalnym rozwiązaniem?
Istnieją różne pierścionki zaręczynowe czy ślubne, ale czy muszą być ze złota? Odruchowo prawdopodobnie duża część z nas powie, że owszem, bo gdzieś tam kojarzy się to z tradycją, z rodowymi bądź własnymi pierścionkami i tym, co widzimy w reklamach bądź na filmach. Klasyczny, prosty pierścionek ślubny, od dziesiątek lat odznacza się charakterystyczną barwą żółtego złota. Wydaje się więc, że inna opcja nie wchodzi w grę. Gdyby jednak tak było, to ten artykuł skończył się już teraz, a to dopiero początek!
- Złoto w różnych odcieniach – Zanim przejdziemy do innych stopów, warto zaznaczyć, że samo złoto może mieć odcień żółty, biały bądź różowy, w zależności od naszych upodobań, a mówiąc ściślej – od rodzaju domieszki metalu znajdującej się w stopie. Tak samo wygląda to w przypadku obrączek z innego rodzaju metali szlachetnych, bowiem te również miesza się z twardszymi, by otrzymać wytrzymały efekt.
Tytan, platyna, srebro, pallad
Poza złotem mamy do dyspozycji również inne metale. Oczywiście pierwszym zastępnikiem, jaki przychodzi do głowy jest srebro. I faktycznie, obrączki ze srebra nie są niczym, co powinno dziwić, bowiem właściwie każdy rodzaj biżuterii występuje również w tej, drugiej najpopularniejszej formie. Podobną barwę do srebra mają obrączki z platyny. Choć dla niektórych może się to wydać szokujące lub po prostu nieintuicyjne, to właśnie platyna jest najdroższym metalem szlachetnym, jest również cięższa od złota i srebra, przez co obrączki z niej wykonane są droższe również przez samą masę. Pallad stał się z kolei popularny przez dosyć niewielką masę właściwą, właściwości antyalergiczne i barwę, która przypomina tę wyżej wymienionych metali. Jeśli więc zastanawiamy się, czy obrączki muszą być ze złota, to odpowiedź jest jednoznacznie negatywna, a kolejne lata przyniosą zapewne nowe rozwiązania w tym zakresie.
Czy muszą być ze złota? Nie, ale muszą być jakościowe!
Zasadniczo metale szlachetne są miękkie, więc potrzebują domieszki twardszych metali, żeby można było stworzyć wytrzymałą biżuterię. Nie oznacza to jednak, że tej domieszki powinno być bardzo dużo, bo źle odbije się to na żywotności pierścionków zwłaszcza od strony wizualnej. Szybko zaczną pokrywać się nalotem i stracą blask. Dlatego radzimy zaopatrywać się u godnych zaufania jubilerów, którzy mogą zagwarantować nam certyfikowane produkty najwyższej jakości.
Obrączki muszą przetrwać próbę czasu
Luksusowa biżuteria tego rodzaju to więcej niż tylko przedmiot, ale przede wszystkim symbol. I faktycznie, jak wyżej zostało wspomniane, obrączki o odpowiednio wytrzymałym stopie są bardzo wytrzymałe i zachowują blask przez wiele, wiele lat, utrzymując tym samym symbolikę zawarcia związku i jego długowieczności. W ofercie Parioli znajdą Państwo rozmaite modele pierścionków – istnieje również możliwość realizacja według własnego projektu – wszystkie z nich są całkowicie bezpieczne, antyalergiczne i wytrzymałe. Dodatkowo, tyczy się to również kamieni szlachetnych, jakich używamy do ozdabiania pierścionków. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, a w razie pytań, do kontaktu. Z chęcią udzielimy Państwu wszelkich rad w zakresie obrączek ślubnych czy zaręczynowych.