Obrączka na prawej ręce? Sprawdź, czego jeszcze nie wiedziałeś o tym niezwykłym symbolu miłości

Na której ręce nosi się obrączkę?

Obrączka na prawej ręce? Sprawdź, czego jeszcze nie wiedziałeś o tym niezwykłym symbolu miłości

Chyba każdy człowiek, który przygotowywał się do ślubu, poświęcił sporo czasu nad rozmyślaniem o obrączkach. To niezwykle ważny, symboliczny moment – wybieramy przecież ikonę dozgonnej miłości, zakładając swojej partnerce lub partnerowi ten pierścień, składamy żelazną przysięgę. Obrączka na prawej ręce jest standardem w Polsce – jak jednak wygląda to w innych krajach, skąd się wzięła tradycja noszenia obrączek i co jeszcze warto o tej unikalnej biżuterii wiedzieć?

Spis treści:

Na której ręce nosi się obrączkę?

Z punktu widzenia historycznego, obrączki były noszone na wszystkich palcach – nawet na kciukach! Obecnie w wielu krajach na świecie nosi się ją na palcu serdecznym prawej dłoni. Zwyczaj ten obowiązuje w wielu miejscach, na przykład w:

 • Polsce
 • Norwegii
 • Grecji
 • Indiach
 • Wenezueli
 • Holandii
 • Bułgarii

Są jednak regiony, w których przyjęło się myślenie zgoła odwrotne. Obrączkę na lewej ręce będziemy nosić w:

 • Belgii
 • Szwajcarii
 • Wielkiej Brytanii
 • Finlandii
 • Słowacji
 • Rumunii

Co symbolizowało noszenie obrączek?

Trudno tak naprawdę zidentyfikować konkretne źródło tych zwyczajów, także tego, dlaczego nosimy ją akurat na palcu serdecznym. Zgodnie z legendami odnoszącymi się do starożytnych czasów, wierzono, że przy tym właśnie palcu znajduje się żyła bezpośrednio połączona z sercem – w starożytnych kulturach panowało przeświadczenie, że dzięki temu kochankowie będą połączeni właśnie za pośrednictwem tych szlachetnych pierścieni. Wcześni Rzymianie nazywali to „Vena Amoris”, co można przetłumaczyć jako „żyła miłości” lub „miłosna żyła”. Obrączki zakładano po to, aby zacementować świeże, rozwijające się uczucie – metaforycznie nadać mu głębi, scalić ze sobą dwie zagubione wcześniej dusze.

Powód, dla którego możemy zdecydować się na noszenie obrączki na palcu innym niż ten, wskazanym przez lokalne tradycje może być niezwykle prozaiczny – osoby praworęczne mogą zwyczajnie odczuwać dyskomfort noszenia cały czas tak specyficznego dodatku na swojej wiodącej kończynie – analogicznie działa to w przypadku osób leworęcznych. Każdy, kto nosił obszerny zegarek wie, jak łatwo nieintencjonalnie go obić lub zarysować podczas zmywania naczyń, wchodzenia do samochodu, lub nawet zamykania drzwi – ozdoby tego typu, nawet o tak głębokiej symbolice, mogą niekorzystnie wpłynąć na wykonywanie codziennych czynności.

Wszystko, co tu napisaliśmy odnosi się do kultur, zwyczajów i tradycji. Pamiętajmy, że pomimo panującej lokalnie obyczajowości, można spróbować przełamać panujący schemat – kto wie, może zapoczątkujemy trend, dzięki któremu obrączka na prawej ręce stanie się standardem? Do odważnych świat należy – bo czyż nie każda, nawet najbardziej luksusowa biżuteria może tak naprawdę być noszona w nietuzinkowy, oryginalny sposób?

Obrączki w historii

Uważa się, że zwyczaj wymienia się obrączkami został zapoczątkowany w Egipcie. Potwierdzają to zwoje papirusowe, których wiek określą się na ok. 6000 lat – zawarte są w nich dowody, że już wtedy małżonkowie wymieniali się swoistym ekwiwalentem obrączek. Naturalnie, nie przypominały one tego, co znamy obecnie – zazwyczaj były wykonane z trzcin lub konopi. Dla starożytnych Egipcjan krąg miał szczególne znaczenie, gdyż stanowił on symbol wieczności, dlatego też biżuteria w formie pierścienia służyła do definiowana uczucia dwojga ludzi.

Kilka ciekawostek związanych z obrączkami

Ceremonialne wiązanie się kochanków to niezwykle stara, bogata tradycja. Co jeszcze warto wiedzieć o tym unikalnym symbolu wiecznego oddania?

 • Po powstaniu styczniowym, wdowy na znak żałoby przekładały obrączkę z lewej dłoni na prawą. Jak widać, obrączka na prawej ręce ma także istotny kontekst historyczny.
 • Metale szlachetne mogą z czasem stracić swoje właściwości wizualne. Najprostszym sposobem na odświeżenie takiej biżuterii jest przemycie jej wodą z mydłem. Delikatna kąpiel w takiej mieszance sprawi, że pozbędziemy się niewielkich zabrudzeń, powstających w wyniku częstego jej noszenia.
 • Pierwotnie na ternach Stanów Zjednoczonych i Kanady obrączki noszone były wyłącznie przez żony. Zwyczaj „zaobrączkowania” obojga małżonków spopularyzował się dopiero w XX wieku.
 • Chociaż ciągłe noszenie obrączki wydaje się kuszące, zdecydowanie warto ją zdjąć w niektórych przypadkach. Kontakt ze środkami chemicznymi podczas zmywania, wzmożony ruch narażający ją na rysy i odkształcenie mogą ją dosyć dotkliwie uszkodzić. Niektórzy jubilerzy zalecają zdjęcie jej przed snem – jeśli tego nie zrobimy, ryzyko zaczepienia nią o włosy, lub wystające włókna z kołdry lub prześcieradła znacząco się zwiększa. Odnosi się to również do innego rodzaju biżuterii – kolczyków czy bransoletek.

Symbol miłości zaklęty w pierścieniu?

Jak widać powyżej, temat ten jest zaskakująco obszerny i złożony. Rola obrączek ulegała pewnym zmianom na przestrzeni lat, także jej forma przeszła dramatyczną ewolucję, od momentu gdy w zamierzchłych czasach, pierwsi kochankowie powiedzieli sobie symboliczne „tak”. Co do jednego nie można mieć wątpliwości – to rzecz, która właściwe dobrana, zostanie z nami na wiele długich lat.

Grafika: canva.com